Rõdu, Kentmanni tänav, Tallinn |
Mõned inimesed usuvad söögilauda. Mäletan üht vestlus oma sõbranna arhitektist vennaga, kes väitis, et ilma selleta ei saa. Mõned usuvad mugavasse diivanisse. No sellisesse, kus on peatugi ja käetugi on täiuslikus vahekorras. Liiga paljud usuvad telekasse ja mina usun rõdusse.
Ja nagu oletada võite, olen ma loomulikult kasvanud üles majas, millel pole ühtegi rõdu ning oma lapsepõlvest mäletan, et rõdud olid haruldus. Sellised kohas, kuhu ikka tahtsid minna, kuid kus suured inimesed väga ei lasknud mängida (ilmselt teatava ohtlikkuse tõttu). Aastaid hiljem aga õppisin seda imelikku ruumi, mis on justkui nagu sees ja väljas korraga, armastama. Sattusin korduvalt sõbranna rõdule, kus pokaali veini või tassi tee kõrval sai räägitud kõigist maailmas asjadest – nendest kõige tähtsamatest ja nendest, mis on nii pisikesed, et need sageli üldse ära unustatakse.
Sellest saigi rõduredutamine alguse. Aasias reisides oli peale paari kuud selge, et ööbimiskoha juures on kõige olulisem rõdu – selline, kus saaks olla piisavalt omaette, kuid kust avaneks ka vaade sellele, mida teised teevad. Rõdul saad olla aus, kuid mitte kunagi üksik.
Pikapeale avastasin, et rõduredutajaid on teisigi. Rõduredutajad on inimesed, kes dekoreerivad oma rõdusid, kes seal pottidest imesid välja võluvad, kes rõdumenüüsid koostavad, kes seal oma suursündmusi tähistavad, kes vaadet imetlevad ning ka need, kes seal oma armastatud jalgratast hoiavad.
Isegi siis, kui sul rõdu ei ole, on võimalik olla rõduredujata – on küllalt kohvikuid ning ühiskondlikke hooneid, mille rõdud on avalikuks kasutamiseks. Rõdud jõuavad moeajakirjade fotoseeriatesse, rõdud jõuvad ajalehe esikaantele (näiteks kui William ja Kate abiellusid). Kui oled rase, näed teisi rasedaid, kui tahad kingi osta, vaatad teiste iniemeste kingasid. Kui oled rõduredutaja, hakkad igal pool nägema suurepäraseid rõdusid avastada.
Nii et tõesti – minge rõdule! Ja kui kohe avalikult seda tunnistada ei julge, võib alustada anonüümselt. Hommikul sealt korra läbi silgates ning ümbruskonnale „tere!“ öeldes. Ükspäev võib keegi naabermajast „Tere!“ vastu lehvitada. Ja kui sulle see ei meeldi, siis turvalise toani on enamasti vaid kaks-kolm sammu.
Rõduredutamisele pühendatud inglisekeelne koduleht asub aadressil www.balconycampers.com
No comments:
Post a Comment