Suur suvi algas Ühendkuningriigis vihmahoogude ning rahvuslike meeleoludega.
Foto: Gordana Maljkovic
Kuninganna Elisabeth II tähistas oma 60ndat valitsemisaastat päev läbi vihmas seistes. Paraad Thamesi jõel oli vihma tõttu plaanitust tagasihoidlikum. Wimbledoni tennis käis väljakule katus peale - väljakult katus ära taktis, peatades iga kord mängu pooleks tunniks. Vihm kustutas kaks korda mööda maad rännanud olümpiatõrviku. Ennustatakse ajaloo vihmasemaid mänge.
02 August 2012
08 July 2012
Emadepäev, sünnipäev või esmaspäev? Pubis!
Fred Tell jõi oma esimese õlle pubis 1936. aastal. 76 aastat hiljem käib ta ikka samas pubis, kuigi valida oleks pea 60 000 õllesaali vahel. Vähemasti on 94aastasele mehele nüüd õlu kodupubis elu lõpuni tasuta. Kui satute telekast nägema sellist uudislõiku, võite olla üsna kindel, et olete Suurbritannias ja teler on BBC lainel.
Valik Ühendkuningriigi õlusid |
Pubil on karakter
Kui Eestis tähendab külaliste võõrustamine peamiselt lookas lauda, kust toit kunagi ei kao, siis Briti saartel ei ole kombeks kodus passida. Väidetavalt ainuüksi seepärast, et kui vanasti oli eluolu kehv ja kodus külm, niiske ja kõle, siis ümber nurga pubis oli soe, hubane ja seal sai suheldagi.
Pubiks nimetavad kohalikud peaaegu kõiki asutusi, mis juua ja/või süüa pakuvad. Mõni on uhkete lühtritega restoran, mõni baarileti poole kaldus mosaiikpõrandaga baar. Mõnes moodustab muusikavaliku jukebox. Mõnes ei mängi üldse muusika.
Osa pakub gurmee-elamusi, teised ainult pähkleid ja kartulikrõpse. Leidub pubisid, kus on kümme telerit, millest näeb vähemasti kahte paralleelset jalgpallimatši, uudiseid ja hobuste võiduajamist. Aga selliseidki, kuhu kord nädalas kogunetakse viktoriiniks.
Suurbritannias öeldakse, et pubil on karakterit. Selle all mõeldakse, et selles pubis kohtab karaktereid. Nii võivad baarileti ees kõrvuti seista jalgpallifänn, motomehed või vanaproua tviidist jakiga. Sekka lapsevankreid kärutavad pered, armunud noored ja mehed, kes näevad välja nii, nagu nad elaksid seal – otsekui osa mööblist.
Muidugi leidub pubisid, kuhu võõras ei julge astuda. Selliseid, kus kõik kõiki tunnevad ja iga sisenejat mõõdetakse pilguga. Või selliseid, kus juba kell üheksa hommikul valjuhäälselt bravuuritsetakse. Kohati on raske hinnata, kas satud kogemata kaasinimeste tülisse või ei.
Põhjuse pubisse minna leiab alati. Õigemini: põhjust isegi ei otsita. Pubi on inglasele kodu väljaspool kodu. Või kodu pikendus. Pubi kohta öeldakse sageli “public house” ehk tõlkes “maja kõigile”. See on koht, kus maailma asju arutada, pereasju klaarida või ümbrust uudistada. Hea neutraalne pinnas. Peale selle tuleb pubisse ju jalutada. Seegi klaarib pead ja südant.
Võistlus surmani
Kui keegi tahab teile näidata ideaalset Inglismaad, võiks see välja näha umbes nii ...
Peatute kaunis nooblis Inglise linnakeses. Näiteks Londonist kahetunnise autosõidu kaugusel Cheltenhamis, mis on kuulus oma spaade ja hobuste võiduajamiste poolest. Laupäeval vaatate seal ühe väga olulise jalgpallimatši (ja jalgpallimatšid on üldjuhul olulised) esimese poolaja ühes pubis, teise poolaja teises pubis ning pärast võtate takso, et sõita pool tundi külakesse, mis on kuulus tänu oma pubile.
Cheltenhamis toimub “The Grand National” ehk 1839. aastast korraldatav maailmakuulus hobuste võiduajamine. Võistluses jooksevad ja hüppavad 40 hobust üle 30 takistuse elu ja surma peale. Tänavu finišeeris neist 15.
Hollow Bottomi-nimelist pubi peab endine ratsanik ja nii on pubi logolgi hobune, kes hüppab üle takistuse, mis on tehtud linnastest.
Kihlveokontoritel oli aasta kõige menukam päev. Lõpuks suri esifavoriit (kukkumised ja kokkupõrked tegid kahjuks oma töö), võitis eikeegi, ja seda rohkem oli põhjust pärast püsti seistes tähistades või haavu lakkudes uuesti lauda tagasi istuda.
Pubis juuakse kõike, süüakse kõike ja räägitakse kõigest. Kes joob õlut, kes veini, viskit või teed. Traditsiooniliselt minnakse pubisse pühapäeval ahjupraadi sööma (Sunday Roast). Lihaga ahjuprae juurde kuulub Yorkshire’i puding, mis on Põhja-Inglismaalt pärit küpsetis.
Esimene teadaolev retsept pärineb 1737. aastast. Piima, muna ja jahu segu küpsetatakse vormides, mis sarnanevad muffini omadega. Lõpptulemus on õhuline ümmargune saiake, mis maitseb nagu õhk, kuid täidab kõhtu.
Kui ütlesin baaridaamile, et see on minu elu esimene pühapäevalõuna pubis ja esimene Yorkshire’i puding, vaatas ta mind üllatusega, kuid teatas reipalt, et ju nüüd järgneb neid eluaeg!
Sünnipäevalisele tehakse välja
Niisama uhke nagu britt on enda kodupubi üle, on eestlane oma kodu üle. Kodu on kindlus ja väärtus. Üks korralik Eesti mees peab ikka perele maja ehitama ja seda alati sõpradele-külalistele näitama.
Inglismaal nimetatakse majas elamiseks sedagi, kui tegelikult elada naabrite vahele kokku pressituna. Kuidas on võimalik öelda, et elad majas, kui maja kaks seina on naabritega ühendatud? Täiesti arusaamatu.
Eestlane tunneb end kodus õige hästi. Ja veel paremini, kui külalistele süüa-juua pakkuda saab.
Võib-olla aitab söömine vältida kõnelemist. Täis suuga ju ei räägita. Nii saadakse üle esimesest kohmetusest. Ja joome selleks, et oleks julgem rääkida.
Kujutage ette kahte eestlast, kes astuvad pubisse, kus muusika ei mängi ja inimesed vaikselt räägivad. Süüa ka ei pakuta. Võtavad õlle ja istuvad lauda. Vaikus? Paanika? Kahele inglasele on see kõige loomulikum asi maailmas.
Inglismaal kutsutakse sünnipäeval sõbrad pubisse. Enne söövad kõik kodus või pubis kõhud täis. Hiljem ostavad pubis endale ja sünnipäevalapsele jooke ja heal juhul saab too õnnitluskaardi. Keegi isegi ei tule selle peale, et päevakangelane peaks midagi välja tegema.
Kavatsen oma sünnipäeval torti teha ja kutsun külalised ning sunnin neid sööma viis–kuus tundi jutti soolast ja magusat vaheldumisi. Näis, kas pärast seda jaksab veel keegi pubisse minna.
Artikkel ilmus ajalehes Pärnu Postimees 04.07.2012
11 April 2012
You are my first Estonian
“So where are you from?“, is the first question you normally hear after talking to a stranger for a minute. Detecting accents feels a bit like a national sport in Australia. I am Estonian. Even more so in Australia than in Estonia.
When I first arrived in Australia in 2007 it felt like a different world. English that did not sound like the English taught in school. Jokes that were not funny. People who smile all the time and immense distances beyond my imagination... A year later I left and there were tears. Will I ever see this country, my family and friends again? To date I have been here five times already.
All Estonians ask me where I work, how much I earn and if it is easy or tough to live here - probably because they already know that nature in Australia is magnificent. And the most important question – where is it better: Australia or Estonia?
Yes, the Australian lifestyle can be very pleasurable. Good climate and decent salary even for simple jobs. But at the same time the competition is fierce and there is always someone who will do the same job for less. I have seen a homeless person sitting in a street cafe drinking a flat white while writing a new sign saying why people should give him money but I have also seen students work for next to no money and live in inhuman conditions. An ad for a flat where you have to sleep on a sofa in a common area is not that uncommon.
In Estonia you don't have to think where to buy a bus ticket or how the recycling is done. Abroad you have to start all over again and also take into account that things might not work in a way you like or are used to. In Australia most people use tax-agents to fill in their tax return and being on a bus for two hours to go to work and back is considered OK. Not in Estonia.
When in Australia do as the locals do, I was told by my Australian relatives. On your birthday let others take you out and do not worry about the 3-course meal at your place. On a Saturday take a picnic basket and go to the beach to a common grill-area. Do whatever you have to do to be happy seems to be the motto in Australia. People don't like to talk about the hardships and difficulties – at least not to strangers. And being considered one oftheir own takes time.
When You meet an Australian...
A stereotypical Australian loves flip-flops, surf and beer. The female-version loves high-heels, surf and sparkling wine. Both of them love a brown paste called Vegemite – that should never be confused with Nutella. It tastes like a mixture between soy-sauce and yeast. Children grow up with it – toast with butter and the tiniest amount of the apparently amazing spread. So thousands of Australians start their days.
In reality everyone is unique and the whole country very multicultural. Especially from an Estonian perspective. An Australian can be of any race. Usually the second generation of immigrants consider themselves Australian. This is probably one of the reasons why Australia is so attractive. It is easy to call Australia your home.
You have to try hard to feel lonely here. People chat to almost everyone – bus driver, shop-keeper, a stranger at the bus stop. Everyone you share a life moment with. Hello darling, hi mate are common salutes. A bus-driver who at the last stop gives everyone a speech where he says thank you and wishes everyone a great day and that it will not rain on them is not uncommon. And soon you too end up offering to help travel guide-carrying tourists who are trying to find their way in rush-hour public-transport.
I know it sounds like you have heard it before but most of the people here really are friendly and curious. For an Estonian it is sometimes hard to understand what's behind that smile. Turning down a date can come at the last minute – not because they don't like you, just because they have other options as well and something better came up. It is easy for us to get upset with a thing like that. Promises might be said just as a sign of goodwill. For Estonians is equals betrayal. But our modesty can be boring to Australians and being straight-forward can be seen as being plain rude.
Usually Australians don't know that much about Estonia. But therefore they also don't seem to have any prejudices. You will hear often that you are the first Estonian they ever met. This means responsibility. Estonians who live abroad are very proud of their origin. Young travellers might not think about it consciously, but are not any less Estonian. Life in Estonia has moved on and we are more and more influenced by America and Europe.
I have been confused enough myself about what is Estonian. For example when my Australian cousin asked me to cook an Estonian meal. For me it is home-food. Dishes that your granny makes or that you know from the kindergarten. I don't know if mince-meat-white-sauce is classified as Estonian national cuisine but it sure tastes like home to me.
Those who know something about Estonia have normally visited Estonia (by which I mean Tallinn old town) while on a cruise, or they know Estonians who have migrated to Australia. In general it is good to be Estonian in Australia – is sets you apart.
The longer I am away from Estonia the more proud I am to be Estonian. And yes – I have told the story about the amazing e-Estonia and that Skype is basically Estonian a hundred times. And of course we are more similar to Scandinavia – based on our language and culture. But I tend to add that of course we are still an ex-Soviet Union county. Just in case something nasty should happen to people when they visit Estonia.
I am truly happy that I have had the chance to travel this country and become friends with my relatives but no – I won't stay here. And I am not coming back to Estonia. But does it really matter? Wherever I am is my home. But it is good to know that Australia is just a plane ticket away.
Sa oled mu esimene eestlane
Avaldatud ajakirjas Naised (aprill 2012)
Kust sa pärit oled? Seda küsimust kuuled kohe, kui oled mõne lause võõraga vahetanud. Aktsentide tuvastamine on omamoodi Austraalia rahvussport. Ma olen eestlane. Austraalias olles rohkemgi kui Eestis.
Kui ma 2007ndal aastal esimest korda Austraaliasse saabusin, oleksin nagu astunud teise maailma. Inglise keel, mis ei kõla nagu inglise keel; naljad, mis ei ole naljakad; pidevalt naeratavad inimesed ning üüratud vahemaad. Aasta pärast lahkudes voolasid pisarad – kas ma veel oma sugulasi, sõpru ja seda maad näen. Tänaseks olen viis korda lühemat või pikemat aega siin olnud.
Kuna tõenäoliselt kõik eestlased teavad, et Austraalia loodus on imeline, siis uuritakse minult pigem, mis tööd teen, palju palka saan ning kas Austraalias on lihtne või raske elada. Ning mis peamine, kus on siis parem – kas Austraalias või Eestis.
Jah – Austraalia elustiil võib olla väga nauditav – hea kliima ning enamasti mõistlik palk ka lihttööde eest. Samas on konkurents tihe ning alati leidub keegi, kes on nõus töö odavama raha eest ära tegema. Olen näinud, kuidas kodutu mees välikohvikus kohvi rüübates uut „palun anna raha“ silti kirjutab, samas olen näinud, kuidas noored tudengid olematu raha eest meeletult tööd rabavad ning ebainimlikes tingimustes elavad. Korterikuulutus, kus elupaigaks on läbikäidava elutoa diivan, on laialt levinud.
Eestis olles ei pea mõtlema, kuidas bussipileti ostmine või prügi sorteerimine käib. Välismaal tuleb otsast alustada ja leppida asjaoluga, et vahel ei käi asjad sugugi mitte nii nagu meile meeldib või nagu harjunud oleme. Tuludeklaratsiooni esitab enamik peresid maksuagentide abiga, pangakaardi koodid saabuvad postiga ning tund aega tööle-koju sõitmiseks on normaalne.
Austraalias tee nii nagu kohalikud teevad, soovitasid mulle mu sugulased... Sünnipäeval viivad teised sind välja, mitte sina ei pea tunde köögis veetma... Laupäeval paki oma piknikukott ja mine randa liha grillima. Tee mis sa teed, peaasi, et oled õnnelik, on Austraaalia elu moto. Raskustest ja haigustest pigem ei räägita. Vähemasti mitte võõrastele. Ning omade hulka arvamine võtab omajagu aega.
Kui kohtad austraallast..
Stereotüüpne austraallane armastab plätusid, surfi ning õlu. Naisversioon armastab kõrgeid kontsi, surfi ja vahuveini. Mõlemad armastavad pruuni määret nimega Vegemite – mis ei ole sugugi shokolaadiga võrreldav. Tegu on seguga, mis maitselt sojakastet, pärmi ja kalja meenutab. Lapsed kasvavad sellega üles – röstsai, või ja noaotsatäis imelist määret. Nii alustavad tuhanded Austraalia pered oma päeva.
Tegelikult on austraaallased muidugi väga erisugused ning riik tõeliselt multikultuurne. Austraallane võib olla igast rassist. Enamasti loeb juba teise põlvkonna sisserännanu end austraallasteks. See on üks põhjus, miks Austraalia nii paljusid tõmbab. Austraaliat kodustada on lihtne.
Üksikuna tunda on siinmail raske. Igapäevasteks vestlusparneriteks saavad bussijuht, poemüüja või võhivõõras inimene bussipeatuses. Tere semu, tšau kallis, on sagedased tervitused. Bussijuht, kes lõpp-peatuses pika kõne peab, kus ta kõiki tänab, kena päeva soovib ning pöialt hoiab, et vihmapilv mujale läheks, on osa igapäevaelust. Parimatel päevadel. Peagi avastad isegi, et astud võõrastele ligi, kes pea turismiraamatus rongijaamas tipptunni ajal õiget teed üritavad leida.
Kuigi see kõlab kulunult, siis siinsed inimesed tõesti on reeglina on sõbralikud ja uudishimulikud. Eestlasel on kohati raske mõista, mis alati selle naeratuse taga peidus on. Kohtumise äraütlemine võib tulla nö kaheteistkünendal tunnil. Mitte sellepärast, et sa neile ei meeldi. Lihtsalt sellepärast, et midagi paremat tuli ette. Meil on selle peale lihtne solvida. Lubadused võivad olla lausutud lihtsalt nö hea tahte märgiks. Meie jaoks tähendab see reetmist. Meie loomuomane tagasihoidlikkus võib aga igav olla ning ausaid ütlemisi võidakse ebaviisakaks pidada.
Uudishimulikud austraallased teavad Eesti kohta reeglina pigem vähe kui palju. Samas pole neil ka eelarvamusi. Sageli kuuled, et oled esimene eestlane, kellega nad elus kokku puutuvad. See tähendab omamoodi vastutust. Väliseestlased on väga uhked oma päritolu üle. Hiljuti siia tulnud noored võib-olla mõtlevad sellele vähem, kuid pole sellepärast vähem eestlased. Elu Eestis on edasi läinud ning Ameerika ja Euroopa mõjutusi on järjest rohkem. Olen minagi olnud kahevahel kui mu onupoeg on mul palunud eesti toitu teha. Minu jaoks on eesti toit kodutoit – see, mida lasteaedades ja koolisööklates jagatakse. Vaevalt, et hakklihakastet rahvustoiduks saab nimetada, kuid oma on ta ikka.
Need, kes Eestist midagi teavad, on reeglina mõne kruiisi raames Eestit, st Tallinna vanalinna külastanud või tunnevad mõnd väliseestlast. Üldiselt on Austraalias eestlane olla hea – see eristab.
Mida kauem Eestist ära olla, seda uhkem on eestlane olla. Olen minagi sadu kordi jutlustanud lugu imelisest e-Eestist ning sellest, et tegelikult on Skype meie oma. Ja loomulikult oleme me sarnased Põhjamaadele - keeleliselt ja kultuuriliselt. Eesti keel on sarnane soome keelele – mis võõramaalasele on tõenäoliselt võrrand kahe tundmatuga. Kuigi ma enamasti lisan, et oleme ikka Ida-Euroopa. Juhuks, kui nendega Eestis olles midagi ebameeldivat peaks juhtuma.
Ma olen õnnelik, et olen saanud siin reisida ning saanud sõbraks oma sugulastega, kuid ei, ma ei jää siia elama. Ja ma ei tule tagasi Eestisse. Aga kas sellel on üldse tähtsust? Minu „mis-iganes-koht“ on mu kodu. Lihtsalt hea on teada, et Austraalia on täpselt ühe lennupileti kaugusel.
Subscribe to:
Posts (Atom)